From Wikipedia, the free encyclopedia
47th season of the German endurance series
The 2024 Nürburgring Langstrecken-Serie is the 47th season of the German endurance series (formerly VLN) run at the Nürburgring Nordschleife , and fifth run as the Nürburgring Langstrecken Serie (NLS).[1] The season will begin on 6 April and end on 16 November.
Calendar [ edit ]
Due to legal dispute with the track owners over race dates,[2] the 2024 season only contains 5 weekends compared to last season's 7 weekends. Additionally, the qualifier races for the 2024 24 Hours of Nürburgring will count for this season's championship.
Race
Length
Circuit
Date
1
NLS1
64. ADAC ACAS Cup
4 hours
Nürburgring Nordschleife
6 April
2
NLS2
63. ADAC Reinoldus-Langstreckenrennen
4 hours
7 April
3
24H-Q1
ADAC 24h Nürburgring Qualifiers Rennen 1
4 hours
13 April
4
24H-Q2
ADAC 24h Nürburgring Qualifiers Rennen 2
4 hours
14 April
5
NLS3
69. ADAC Westfalenfahrt
4 hours
22 June
6
NLS4
6h ADAC Ruhr-Pokal-Rennen
6 hours
3 August
7
NLS5
55. Adenauer ADAC Rundstrecken-Trophy
4 hours
19 October
8
NLS6
56. ADAC Barbarossapreis
4 hours
16 November
Source:[3]
Classes [ edit ]
Entries are split into multiple different classes. Current classes are:
Class
NLS specials
SP2
Purpose-built racecars with an engine capacity up to 1700 cc.
SP3
Purpose-built racecars with an engine capacity between 1750 and 2000 cc.
SP4
Purpose-built racecars with an engine capacity between 2001 and 2500 cc.
SP5
Purpose-built racecars with an engine capacity between 2501 and 3000 cc.
SP6
Purpose-built racecars with an engine capacity between 3001 and 3500 cc.
SP7
Purpose-built racecars with an engine capacity between 3501 and 4000 cc.
SP8
Purpose-built racecars with an engine capacity over 4000 cc.
SP9
For FIA -homologated Group GT3 cars. GT3 sub-classes based on driver ranking system maintained by the FIA.
SP9 Pro , SP9 Pro-Am & SP9 Am
SP10
For FIA and SRO -homologated Group GT4 cars.
SP11
For FIA and SRO-homologated Group GT2 cars. GT2 sub-classes based on driver ranking system.
SP11 Pro , SP11 Pro-Am & SP11 Am
SP2T
Purpose-built racecars with a turbocharged-engine capacity between 1350 and 1750 cc.
SP3T
Purpose-built racecars with a turbocharged-engine capacity between 1751 and 2000 cc.
SP4T
Purpose-built racecars with a turbocharged-engine capacity between 2001 and 2600 cc.
SP8T
Purpose-built racecars with a turbocharged-engine capacity between 2601 and 4000 cc.
SP-Pro
Prototype racecars with an engine capacity over 3000 cc.
SP-X
'Special vehicles' which do not fit into any other class.
AT(-G)
Vehicles using alternative fuel sources (e.g. electric, LPG, hydrogen, etc.)
TCR touring cars
TCR
FIA-homologated TCR Touring Cars .
NLS production cars
V3
Production cars with an engine capacity up to 2000 cc.
V4
Production cars with an engine capacity between 2001 and 2500 cc.
V5
Production cars with an engine capacity between 2501 and 3000 cc.
V6
Production cars with an engine capacity between 3001 and 3500 cc.
VT1
Production cars with a turbocharged-engine capacity up to 1600 cc.
VT2
Production cars with a turbocharged-engine capacity between 1601 and 2000 cc.
VT3
Production cars with a turbocharged-engine capacity between 2001 and 3000 cc.
VT Hybrid
Production cars with hybrid engine.
V Elektro
Production cars with electric motor.
Porsche Endurance Trophy Nürburgring Cup Class cars[4] Cup classes are for single make identical or near identical specification cars
Cup 2
Porsche 992 GT3 Cup cars.
Cup 3
Porsche Cayman GT4 Trophy cars.
Cup Class cars Cup classes are for single make identical or near identical specification cars
M2 CS
BMW M2 CS cars.
M240i
BMW M240i Racing Cup cars.
Gruppe H historic cars
H2
Pre-2013 production cars and purpose-built racecars with an engine capacity up to 1999 cc.
H4
Pre-2013 production cars and purpose-built racecars with an engine capacity between 2000 and 6250 cc.
Source:[5]
Entry list [ edit ]
Main classes [ edit ]
SP9 (Group GT3) [ edit ]
Icon
Class
P
Pro Cup
PA
Pro-Am Cup
Am
Am Cup
SP10 (Group GT4) [ edit ]
SP11 (Group GT2) [ edit ]
Icon
Class
P
Pro Cup
PA
Pro-Am Cup
Am
Am Cup
Porsche Endurance Trophy Nürburgring Cup [ edit ]
Icon
Class
992 entries
Icon
Class
P
Cup 2-Pro
Am
Cup 2-Am
AG
Cup 2-Am Guest
Cayman GT4 entries
Icon
Class
P
Cup 3-Pro
Am
Cup 3-Am
AG
Cup 3-Am Guest
G
Guest
Other classes [ edit ]
NLS specials [ edit ]
NLS production cars [ edit ]
Team
Car
Drivers
Rounds
V6
Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
Porsche Cayman S
396
Christian Büllesbach
1–4
Lutz Rühl
Andreas Schettler
Daniel Zils
MSC Adenau e.V. im ADAC
Porsche Cayman
410
David Ackermann
1–4
Joel Le Bihan
Axel Jahn
1–2
Jérôme Larbi
Stefano Croci
3–4
Stefan Müller
Porsche 911 Carrera
416
Bastian Arend
3–4
Sebastian Rings
Andreas Schaflitzl
V5
Porsche Cayman
440
Florian Ebener
1–2
Florian Quante
Porsche Cayman
443
Sebastian Freymuth
3–4
Matthias Trinius
Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
Porsche Cayman
444
Daniel Korn
1–4
Tobias Korn
Ulrich Korn
Porsche Cayman
446
Stefan Gaukler
3–4
Marcel Haas
Benedikt Höpfer
Jacek Pydys
AVIA W&S Motorsport
Porsche Cayman
450
Lönnroth Markus
3–4
Andreas Müller
Peter Siebert
Porsche Cayman
455
Tommy Gräberg
1–2
Robert Neumann
1
V4
BMW 325i
700
Oliver Frisse
1–2
Jürgen Huber
Simon Sagmeister
BMW 325i
701
Desiree Müller
1–2
Tim Lukas Müller
711
Desiree Müller
3–4
Tim Lukas Müller
Sebastian Lawniczek
BMW 325i
702
Jürgen Huber
3–4
Simon Sagmeister
Oliver Frisse
Keeevin Sports and Racing
BMW E90
703
Dan Berghult
1–2
Flavia Pellegrino Fernandes
Juha Miettinen
BMW 325i
750
Dan Berghult
3–4
Flavia Pellegrino Fernandes
Juha Miettinen
Plusline Racing Team
BMW 390L
730
Richard Gresek
1–2
Stevan Schäfer
Dennis Surace
BMW 325i
731
Florian Kramer
3–4
Romano Schultz
Rockstar Games By Viken Motorsport
BMW 325i
747
Markus Löw
1–4
Benjamin Lyons
VT3
BMW M2
461
Dominic Kulpowicz
1–2
Sebastian Tauber
VT2-FWD
Walkenhorst Motorsport
Hyundai i30N
466
Micah Stanley
1–4
Joseph Warhurst
Jean-Christophe David
3–4
Jack Aitken
1
Tom Edgar
2
Auto Thomas by Jung Motorsport[14]
Cupra Leon KL
469
Michael Eichhorn[14]
1–2
Tobias Jung[14]
470
Lars Füting[14]
1
Tobias Jung[14]
Giancarlo-Gino Lührs[14]
Tim Robertz[14]
495
Michael Eichhorn
3–4
Tobias Jung
Andreas Winterwerber
AC 1927 Mayen e.V. im ADAC
Volkswagen Scirocco R-SR
476
Timo Beuth
1–3
Danny Brink
Joachim Nett
Jürgen Nett
Volkswagen Scirocco R TSI
477
Thomas Alpiger
3–4
Maik Knappmeier
Christian Koger
Henrik Seibel
Volkswagen Scirocco
480
Thomas Alpiger
1–2
Christian Koger
Bastian Arend
1
Martin Heidrich
2
Hyundai Driving Experience
Hyundai i30N Fastback
486
Gyumin Kim
1–3
Zhendong Zhang
1–2
Mark Wilkins
2
Jens Dralle
3
Jeff Ricca
Marcus Willhardt
487
Hongwei Cao
1–2
Gyumin Kim
Mark Wilkins
2
SRS Team Sorg Rennsport
BMW 128ti
488
Johannes Dujsik
1–2
Henning Eschweiler
Christoph Krombach
Keeevin Sports and Racing
Renault Mégane III RS
489
Rafał Gieras
1–2
Daniel Sowada
Hyundai i30N
499
Pascal Fritzsche
1–4
Thomas Schönfeld
Mertens Motorsport
Hyundai i30N
491
Joshua Hislop
1–4
Daniel Mertens
492
Akshay Gupta
1–4
Alex Georg Schneider
Niklas Walter
493
Carsten Erpenbach
3–4
Ralf Peter Wiesner
Hyundai i30N Fastback
496
Carsten Erpenbach
1–2
Ralf Peter Wiesner
VT2-R+4WD
Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
BMW 330i Racing (2020)
1
Moran Gott
1–2
Philipp Leisen
Daniel Zils
500
Moran Gott
3–4
Philipp Leisen
Daniel Zils
501
Leo Messenger
1–4
"Sub7BTG"
Zack Moore
3–4
BMW 330i Racing
268
Takashi Ito
3–4
Masato Mitsuhashi
Chong Kiat Wai
Giti Tire Motorsport by WS Racing
BMW 328i Racing
502
Maximilian Eisberg
1–2
Patricija Stalidzane
Maximilian Paul
BMW 330i Racing (2020)
Maximilian Eisberg
3–4
Lorenz Stegmann
Gregoire Boutonnet
506
Niklas Ehrhardt
1–2
Thomas Ehrhardt
Janina Schall
Joe Bohnes
3–4
Lukas Drost
Bernd Küpper
Julian Reeh
BMW 125i Racing
507
Robert Hinzer
1–2
Fabian Pirrone
Jan Ullrich
1
Matthias Möller
2
Black Falcon
BMW 330i Racing (2020)
503
Ryan Harrison
1–2
William Wachs
SRS Team Sorg Rennsport
BMW 330i Racing (2020)
504
Piet-Jan Ooms
1–4
Daniel Bloom
1–2
Alec Udell
Mathias Baar
3–4
Kurt Strube
Hans Joachim Theiß
514
Johannes Dujsik
1
Henning Eschweiler
Christoph Krombach
Christian Coen
3–4
Niklas Karlus
Jan-Niklas Stieler
BMW 3L
505
Kaj Schubert
1–3
Fabian Tillmann
Michael Wolpertinger
Sebastian Ławniczek
1–2
Toyota Gazoo Racing WRT CR
Toyota GR Yaris
509
Herwig Daenens
1–2
Jari-Matti Latvala
Uwe Kleen
Dupré Engineering
Audi S3
510
Christoph Dupré
1–4
Maximilian Malinowski
Jacob Erlbacher
1–2
Toyo Tires with Ring Racing
Toyota Supra
520
Manfred Röss
1–2
Matthias Röss
Matle Tack
Source:[8] [9] [10]
Cup Class [ edit ]
Team
Car
Drivers
Rounds
BMW M240i
Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
BMW M240i Racing Cup
650
Toby Goodman
1–4
Sven Markert
Ranko Mijatovic
651
Yannik Himmels
1–4
Marvin Marino
Nico Silva
652
Klaus Faßbender
1–4
Lars Harbeck
Nick Deißler
1–2
Leyton Fourie
3–4
653
Michel Albers
1–2
Benjamin Hites
Marat Khayrov
Rudolf Brandl
3–4
Sebastian Brandl
Ferdinand Wernet
660
Michel Albers
3–4
Christoph Merkt
Hermann Vortkamp
662
Michelangelo Comazzi
3–4
Rodolfo Funaro
Nils Steinberg
Smyrlis Racing
BMW M240i Racing Cup
660
Justin-Bruce Wichmann
1–2
Chuang Yan
Jack Aitken
2
662
Alex Koch
2
Niklas Koch
Anton Ruf
Teichmann Racing
BMW M240i Racing Cup
674
Pierre Lemmerz
1–2
David Schumacher
JayMo Härtling
1
MSC Sinzig e.V. im ADAC
BMW M240i Racing Cup
680
Jannik Reinhard
1–4
Daniel Dörrschuck
1–2
Timo Glock
Ronny Wechselberger
3–4
Kevin Tse
Kevin Wambach
BMW M2 CS
Hofor Racing by Bonk Motorsport
BMW M2 ClubSport Racing
885
Martin Kroll
3–4
Michael Mayer
Felix Partl
888
Martin Kroll
1
Michael Schrey
Max Partl
Source:[8] [9] [10]
Gruppe H historic cars [ edit ]
Team
Car
Drivers
Rounds
H4
Ollis Garage
Dacia Logan
300
Oliver Kriese
1–2
Yannik Lachmayer
Hofor-Racing
BMW M3 E46
604
Michael Kroll
1–2
Thomas Mühlenz
Chantal Prinz
Alexander Prinz
605
Michael Kroll
1
Thomas Mühlenz
Chantal Prinz
Alexander Prinz
H2
Source:[8] [9]
Results [ edit ]
Results indicates overall winner across all classes.
Championship standings [ edit ]
This section needs to be updated . Please help update this article to reflect recent events or newly available information. (April 2024 )
Points system [ edit ]
Drivers [ edit ]
For drivers classification, points are awarded based on race duration, position in class, and number of starters in class. At the end of the season, the best six races will count for the championship and the rest will be dropped; however, disqualifications or race bans cannot be dropped.[15]
In case of a driver entering for multiple cars in a race, they should nominate which car should they score points from; otherwise they automatically score from the car with the lowest start number.
4-hours race
Position
in class
Starter cars in class
1
2
3
4
5
6
7+
1st
2
3
4
6
8
11
15
2nd
-
2
3
4
6
8
11
3rd
-
-
2
3
4
6
8
4th
-
-
-
2
3
4
6
5th
-
-
-
-
2
3
4
6th
-
-
-
-
-
2
3
7th
-
-
-
-
-
-
2
8th and
below
-
-
-
-
-
-
1
6-hours race
Position
in class
Starter cars in class
1
2
3
4
5
6
7+
1st
3
4
5
8
10
14
19
2nd
-
3
4
5
8
10
14
3rd
-
-
3
4
5
8
10
4th
-
-
-
3
4
5
8
5th
-
-
-
-
3
4
5
6th
-
-
-
-
-
3
4
7th
-
-
-
-
-
-
3
8th and
below
-
-
-
-
-
-
1
For teams championships, points are awarded by finishing position. Also, for overall teams classification only, bonus points are awarded for top 3 in qualifying.[15]
Position
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th
15th
16th
17th
18th
19th
20th
Qualifying
3
2
1
Race
35
28
25
22
20
18
16
14
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Drivers classification [ edit ]
SP9 Pro [ edit ]
SP9 Pro-Am [ edit ]
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Standings not listed in official classification release [16]
1
Dennis Fetzer
#6 Team Advan x HRT
1 4
1 3
115
1 15
37
2
Jusuf Owega
#6 Team Advan x HRT
115
1 15
30
3
Hubert Haupt
#6 Team Advan x HRT
1 4
1 3
115
22
3
Ralf Aron
#6 Team Advan x HRT
1 4
1 3
1 15
22
5
Antares Au
#24 Lionspeed GP
211
38
19
5
Indy Dontje
#24 Lionspeed GP
211
38
19
5
Patrick Kolb
#24 Lionspeed GP
211
38
19
5
Patric Niederhauser
#24 Lionspeed GP
211
38
19
5
Alexey Veremenko[a]
#71 Juta Racing
38
211
19
5
[a]
#71 Juta Racing
38
211
19
11
Michael Heimrich
#50 équipe vitesse
46
46
12
11
Arno Klasen
#50 équipe vitesse
46
46
12
13
Christian Bollrath
#36 Walkenhorst Motorsport
63
54
7
13
Anders Buchardt
#36 Walkenhorst Motorsport
63
54
7
13
Henry Walkenhorst
#36 Walkenhorst Motorsport
63
54
7
16
Patrick Assenheimer
#35 Walkenhorst Motorsport
54
Ret
4
16
Chandler Hull
#35 Walkenhorst Motorsport
54
Ret
4
16
Benjamin Mazatis
#35 Walkenhorst Motorsport
54
Ret
4
16
Mike David Ortmann
#35 Walkenhorst Motorsport
54
Ret
4
20
Stefan Aust
#36 Walkenhorst Motorsport
54
4
21
Simon Balcaen
#17 PROsport-Racing
23
3
21
Marek Böckmann
#17 PROsport-Racing
23
3
21
Maxime Dumarey
#17 PROsport-Racing
23
3
24
Danny Soufi
#7 Konrad Motorsport
Ret
22
2
24
Torsten Kratz
#7 Konrad Motorsport
Ret
22
2
26
Jay Mo Härtling
#11 Schnitzelalm Racing
7 2
Ret
2
26
Kenneth Heyer
#11 Schnitzelalm Racing
7 2
Ret
2
26
Marcel Marchewicz
#11 Schnitzelalm Racing
7 2
Ret
2
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Danny Kubasik / "Dieter Schmidtmann"
#786 Renazzo Motor with mcchip-dkr
32
1 4
6
1
Michael Heimrich
#50 équipe vitesse
23
23
6
1
Arno Klasen
#50 équipe vitesse
23
23
6
1
Lorenzo Rocco
#50 équipe vitesse
23
23
6
5
Alexey Veremenko[a]
#8 Juta Racing
1 4
Ret
4
Ineligible for championship
-
Christoph Breuer
#786 Renazzo Motor with mcchip-dkr
3(2)
1 (4)
(6)
-
Kiki Sak Nana
#786 Renazzo Motor with mcchip-dkr
3(2)
1 (4)
(6)
-
[a]
#8 Juta Racing
1 (4)
Ret
(4)
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Andreas Gülden
#170 Toyo Tires with Ring Racing
115
211
26
1
Marc Hennerici
#170 Toyo Tires with Ring Racing
115
211
26
1
Tim Sandtler
#170 Toyo Tires with Ring Racing
115
211
26
1
Oskar Sandberg
#169 Dörr Motorsport
2 11
1 15
26
1
Aaron Wenisch
#169 Dörr Motorsport
2 11
1 15
26
1
Nick Wüstenhagen
#169 Dörr Motorsport
2 11
1 15
26
7
Ivan Jacoma
#184 Schmickler Performance powered by Ravenol
38
38
16
7
Claudius Karch
#184 Schmickler Performance powered by Ravenol
38
38
16
7
Kai Riemer
#184 Schmickler Performance powered by Ravenol
38
38
16
7
Achim Wawer
#184 Schmickler Performance powered by Ravenol
38
38
16
11
Aris Balanian
#191 Walkenhorst Racing
54
46
10
11
Tobias Wahl
#191 Walkenhorst Racing
54
46
10
13
Michael Tischner
#171 Toyo Tires with Ring Racing
81
54
5
14
Stephan Brodmerkel
#164 AVIA W&S Motorsport
63
3
14
Jürgen Vöhringer
#164 AVIA W&S Motorsport
63
3
16
Richard Jodexnis
#181 SRS Team Sorg Rennsport
72
NC
2
Ineligible for championship
–
Mathieu Castelein
#177 PROsport-Racing
4(6)
(6)
–
Steven Palette
#177 PROsport-Racing
4(6)
(6)
–
Takayuki Kinoshita
#171 Toyo Tires with Ring Racing
8(1)
5(4)
(5)
–
Heiko Tönges
#171 Toyo Tires with Ring Racing
8(1)
5(4)
(5)
–
Phil Hill
#164 AVIA W&S Motorsport
6(3)
(3)
–
Célia Martin
#175 PROsport-Racing
DNS
(3)
#176 PROsport-Racing
6(3)
–
Jasmin Preisig
#175 PROsport-Racing
DNS
(3)
#176 PROsport-Racing
6(3)
–
Seita Nonaka
#173 Toyota Gazoo Racing
10(1)
7(2)
(3)
–
Hibiki Taira
#173 Toyota Gazoo Racing
10(1)
7(2)
(3)
–
Stefan Beyer
#181 SRS Team Sorg Rennsport
7(2)
NC
(2)
–
Bernhard Wagner
#181 SRS Team Sorg Rennsport
7(2)
NC
(2)
–
Kamui Kobayashi
#172 Toyota Gazoo Racing
9(1)
8(1)
(2)
–
Kazuto Kotaka
#172 Toyota Gazoo Racing
9(1)
8(1)
(2)
–
Guido Dumarey
#176 PROsport-Racing
Ret
–
–
Jacques Castelein
#176 PROsport-Racing
Ret
–
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Standings not listed in official classification release [16]
1
Oskar Sandberg
#169 Dörr Motorsport
111
18
19
1
Aaron Wenisch
#169 Dörr Motorsport
111
18
19
1
Nick Wüstenhagen
#169 Dörr Motorsport
111
18
19
1
Beitske Visser
#146 Giti Tire Motorsport by WS Racing
24
23
36
26
19
5
Carrie Schreiner
#146 Giti Tire Motorsport by WS Racing
24
36
26
16
6
Jimmy Broadbent
#150 Team Bilstein by Black Falcon
Ret
1 4
28
43
15
6
Steve Alvarez Brown
#150 Team Bilstein by Black Falcon
Ret
1 4
28
43
15
6
Misha Charoudin
#150 Team Bilstein by Black Falcon
Ret
1 4
28
43
15
6
Manuel Metzger
#150 Team Bilstein by Black Falcon
Ret
1 4
28
43
15
6
Fabienne Wohlwend
#146 Giti Tire Motorsport by WS Racing
23
36
26
15
11
Niklas Eker Abrahamsen
#179 Dörr Motorsport
33
32
13
#269 Dörr Motorsport
44
34
11
Philippe Charlaix
#179 Dörr Motorsport
33
32
13
#269 Dörr Motorsport
44
34
13
Phil Dörr
#269 Dörr Motorsport
44
34
8
14
Pippa Mann
#146 Giti Tire Motorsport by WS Racing
24
23
7
15
Michael Luther
#151 Schmickler Performance powered by Ravenol
16
6
15
Markus Schmickler
#151 Schmickler Performance powered by Ravenol
16
6
17
Michael Funke
#269 Dörr Motorsport
34
4
18
Jannik-Julius Bernhard
#179 Dörr Motorsport
32
2
18
Ulrich Schmidt
#147 Giti Tire Motorsport by WS Racing
DNS
NC
52
2
18
Oliver Wenzel
#147 Giti Tire Motorsport by WS Racing
NC
52
2
–
Jacques Castelein
#178 Frikadelli Racing Team
Ret
–
–
Kurt Dujardyn
#178 Frikadelli Racing Team
Ret
–
–
Andreas Simon
#147 Giti Tire Motorsport by WS Racing
DNS
–
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Fabio Sacchi
#80 Plusline Racing Team
1 2
1 2
4
2
Reiner Neuffer
#80 Plusline Racing Team
1 2
2
Ineligible for championship
–
Christoph Ruhrmann
#80 Plusline Racing Team
1 (2)
(2)
–
Matthias Beckwermert
#80 Plusline Racing Team
1 (2)
(2)
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
–
Jörg Schönfelder
#250 Keeevin Sports and Racing
Ret
Ret
–
–
Serge van Vooren
#250 Keeevin Sports and Racing
Ret
Ret
–
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Wolfgang Haugg
#311 MSC Sinzig e.V. im ADAC
1 2
2
Ineligible for championship
–
Rudi Speich
#311 MSC Sinzig e.V. im ADAC
1 (2)
(2)
–
Roland Waschkau
#311 MSC Sinzig e.V. im ADAC
1 (2)
(2)
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Standings not listed in official classification release [16]
1
Marc David Müller
#275 Ravenol Motorsport
1 2
Ret
2
1
Alexander Becker
#275 Ravenol Motorsport
1 2
Ret
2
1
Christopher Groth
#275 Ravenol Motorsport
1 2
Ret
2
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Standings not listed in official classification release [16]
–
Emir Asari
#10 Max Kruse Racing
Ret
WD
16
32
(8)
#333 Max Kruse Racing
Ret
WD
24
23
–
Matthias Wasel
#10 Max Kruse Racing
Ret
WD
16
32
(8)
#333 Max Kruse Racing
Ret
WD
24
23
–
Timo Hochwind
#10 Max Kruse Racing
Ret
WD
16
32
(8)
–
Nicholas Otto
#333 Max Kruse Racing
24
23
(7)
–
Marc Schöni
#420 Four Motors Bioconcept-Car
14
1 2
(6)
–
Alesia Kreutzpointner
#420 Four Motors Bioconcept-Car
14
1 2
(6)
–
Jacqueline Kreutzpointner
#420 Four Motors Bioconcept-Car
14
1 2
(6)
–
Björn Griesemann
#227 eFuel Team Griesemann
14
(4)
–
Georg Griesemann
#227 eFuel Team Griesemann
14
(4)
–
Heiko Hammel
#227 eFuel Team Griesemann
33
(3)
–
Yves Volte
#227 eFuel Team Griesemann
33
(3)
–
Bastian Buus
#420 Four Motors Bioconcept-Car
42
(2)
–
Felipe Nasr
#420 Four Motors Bioconcept-Car
42
(2)
–
Karl Pflanz
#633 Four Motors Bioconcept-Car
Ret
–
–
Oliver Sprungmann
#633 Four Motors Bioconcept-Car
Ret
–
–
Henning Cramer
#633 Four Motors Bioconcept-Car
Ret
–
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Håkon Schjærin
#801 Møller Bil Motorsport
1 6
6
2
Sebastian Schemmann
#800 MSC Emstal e.V. im ADAC
33
2 2
5
Ineligible for championship
–
Johan Kristoffersson
#808 AC 1927 Mayen e.V. im ADAC
2(4)
1 (3)
(7)
–
Paul Meijer
#808 AC 1927 Mayen e.V. im ADAC
2(4)
1(3)
(7)
–
Julian Reeh
#808 AC 1927 Mayen e.V. im ADAC
2(4)
1(3)
(7)
–
Atle Gulbrandsen
#801 Møller Bil Motorsport
1 (6)
(6)
–
Kenneth Østvold
#801 Møller Bil Motorsport
1 (6)
(6)
–
Jens Wulf
#800 MSC Emstal e.V. im ADAC
3(3)
2 (2)
(5)
–
Meik Utsch
#800 MSC Emstal e.V. im ADAC
2 (2)
(2)
–
Robert Wickens
#831 Target Competition
Ret
–
–
Mark Wilkins
#831 Target Competition
Ret
–
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Christian Büllesbach
#396 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
13
13
6
1
Lutz Rühl
#396 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
13
13
6
1
Andreas Schettler
#396 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
13
13
6
4
David Ackermann
#410 MSC Adenau e.V. im ADAC
22
22
4
Ineligible for championship
–
Daniel Zils
#396 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
1(3)
1(3)
(6)
–
Joel Le Bihan
#410 MSC Adenau e.V. im ADAC
2(2)
2(2)
(4)
–
Axel Jahn
#410 MSC Adenau e.V. im ADAC
2(2)
2(2)
(4)
–
Jérôme Larbi
#410 MSC Adenau e.V. im ADAC
2(2)
2(2)
(4)
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Daniel Korn
#444 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
14
14
8
1
Tobias Korn
#444 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
14
14
8
1
Ulrich Korn
#444 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
14
14
8
Ineligible for championship
–
Florian Ebener
#440 (Porsche Cayman )
2(3)
2(3)
(6)
–
Florian Quante
#440 (Porsche Cayman )
2(3)
2(3)
(6)
–
Tommy Gräberg
#455 (Porsche Cayman )
NC
Ret
–
–
Robert Neumann
#455 (Porsche Cayman )
NC
–
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Desiree Müller
#701 (BMW 325i )
26
24
10
1
Tim Lukas Müller
#701 (BMW 325i )
26
24
10
3
Dan Berghult
#703 Keeevin Sports and Racing
18
DNS
8
3
Flavia Pellegrino Fernandes
#703 Keeevin Sports and Racing
18
DNS
8
3
Juha Miettinen
#703 Keeevin Sports and Racing
18
DNS
8
6
Oliver Frisse
#700 (BMW 325i )
Ret
16
6
6
Jürgen Huber
#700 (BMW 325i )
Ret
16
6
6
Simon Sagmeister
#700 (BMW 325i )
Ret
16
6
6
Markus Löw
#747 Rockstar Games By Viken Motorsport
34
42
6
6
Benjamin Lyons
#747 Rockstar Games By Viken Motorsport
34
42
6
Ineligible for championship
–
Richard Gresek
#730 Plusline Racing Team
Ret
3(2)
(2)
–
Stevan Schäfer
#730 Plusline Racing Team
Ret
3(2)
(2)
–
Dennis Surace
#730 Plusline Racing Team
Ret
3(2)
(2)
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Standings not listed in official classification release [16]
1
Dominic Kulpowicz
#461 (BMW M2 )
12
12
4
1
Sebastian Tauber
#461 (BMW M2 )
12
12
4
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
VT2-FWD [ edit ]
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Joshua Hislop
#491 Mertens Motorsport
115
115
30
1
Daniel Mertens
#491 Mertens Motorsport
115
115
30
3
Timo Beuth
#476 AC 1927 Mayen e.V. im ADAC
38
38
16
3
Danny Brink
#476 AC 1927 Mayen e.V. im ADAC
38
38
16
3
Joachim Nett
#476 AC 1927 Mayen e.V. im ADAC
38
38
16
3
Jürgen Nett
#476 AC 1927 Mayen e.V. im ADAC
38
38
16
7
Michael Eichhorn
#469 Auto Thomas by Jung Motorsport
211
Ret
11
7
Tobias Jung
#469 Auto Thomas by Jung Motorsport
211
Ret
11
9
Akshay Gupta
#492 Mertens Motorsport
54
54
8
9
Alex Georg Schneider
#492 Mertens Motorsport
54
54
8
9
Niklas Walter
#492 Mertens Motorsport
54
54
8
12
Carsten Erpenbach
#496 Mertens Motorsport
81
DNS
1
Ineligible for championship
–
Gyumin Kim
#486 Hyundai Driving Experience
6(3)
2(11)
(14)
#487 Hyundai Driving Experience
4(6)
4(6)
–
Zhendong Zhang
#486 Hyundai Driving Experience
6(3)
2(11)
(14)
–
Hongwei Cao
#487 Hyundai Driving Experience
4(6)
4(6)
(12)
–
Mark Wilkins
#486 Hyundai Driving Experience
2(11)
(11)
#487 Hyundai Driving Experience
4(6)
–
Thomas Alpiger
#480 (Volkswagen Scirocco )
12(1)
6(3)
(4)
–
Christian Koger
#480 (Volkswagen Scirocco )
12(1)
6(3)
(4)
–
Martin Heidrich
#480 (Volkswagen Scirocco )
6(3)
(3)
–
Rafał Gieras
#489 Keeevin Sports and Racing
9(1)
7(2)
(3)
–
Daniel Sowada
#489 Keeevin Sports and Racing
9(1)
7(2)
(3)
–
Lars Füting
#470 Auto Thomas by Jung Motorsport
7(2)
(2)
–
Giancarlo-Gino Lührs
#470 Auto Thomas by Jung Motorsport
7(2)
(2)
–
Tim Robertz
#470 Auto Thomas by Jung Motorsport
7(2)
(2)
–
Ralf Peter Wiesner
#496 Mertens Motorsport
8(1)
DNS
(1)
–
Johannes Dujsik
#488 SRS Team Sorg Rennsport
10(1)
Ret
(1)
–
Henning Eschweiler
#488 SRS Team Sorg Rennsport
10(1)
Ret
(1)
–
Christoph Krombach
#488 SRS Team Sorg Rennsport
10(1)
Ret
(1)
–
Micah Stanley
#466 Walkenhorst Motorsport
11(1)
DNS
(1)
–
Joseph Warhurst
#466 Walkenhorst Motorsport
11(1)
DNS
(1)
–
Jack Aitken
#466 Walkenhorst Motorsport
11(1)
(1)
–
Bastian Arend
#480 (Volkswagen Scirocco )
12(1)
(1)
–
Pascal Fritzsche
#499 Keeevin Sports and Racing
Ret
Ret
–
–
Thomas Schönfeld
#499 Keeevin Sports and Racing
Ret
Ret
–
–
Tobias Jung
#470 Auto Thomas by Jung Motorsport
DNS
–
–
Tom Edgar
#466 Walkenhorst Motorsport
DNS
–
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
VT2-R+4WD [ edit ]
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Piet-Jan Ooms
#504 SRS Team Sorg Rennsport
38
211
19
2
Moran Gott
#1 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
115
72
17
2
Philipp Leisen
#1 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
115
72
17
2
Daniel Zils
#1 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
115
72
17
5
"Sub7BTG"
#501 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
46
54
10
6
Kaj Schubert
#505 (BMW 3L )
Ret
63
3
7
Christoph Dupré
#510 Dupré Engineering
72
Ret
2
7
Jacob Erlbacher
#510 Dupré Engineering
72
Ret
2
7
Maximilian Malinowski
#510 Dupré Engineering
72
Ret
2
Ineligible for championship
–
Manfred Röss
#520 Toyo Tires with Ring Racing
2(11)
1(15)
(26)
–
Matthias Röss
#520 Toyo Tires with Ring Racing
2(11)
1(15)
(26)
–
Matle Tack
#520 Toyo Tires with Ring Racing
2(11)
1(15)
(26)
–
Daniel Bloom
#504 SRS Team Sorg Rennsport
3(8)
2(11)
(19)
–
Alec Udell
#504 SRS Team Sorg Rennsport
3(8)
2(11)
(19)
–
Leo Messenger
#501 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
4(6)
5(4)
(10)
–
Ryan Harrison
#503 Black Falcon
5(4)
4(6)
(10)
–
William Wachs
#503 Black Falcon
5(4)
4(6)
(10)
–
Maximilian Eisberg
#502 Giti Tire Motorsport by WS Racing
9(1)
3(8)
(9)
–
Patricija Stalidzane
#502 Giti Tire Motorsport by WS Racing
9(1)
3(8)
(9)
–
Maximilian Paul
#502 Giti Tire Motorsport by WS Racing
9(1)
3(8)
(9)
–
Herwig Daenens
#509 Toyota Gazoo Racing WRT CR
6(3)
10(1)
(4)
–
Jari-Matti Latvala
#509 Toyota Gazoo Racing WRT CR
6(3)
10(1)
(4)
–
Uwe Kleen
#509 Toyota Gazoo Racing WRT CR
6(3)
10(1)
(4)
–
Fabian Tillmann
#505 (BMW 3L )
Ret
6(3)
(3)
–
Michael Wolpertinger
#505 (BMW 3L )
Ret
6(3)
(3)
–
Sebastian Ławniczek
#505 (BMW 3L )
Ret
6(3)
(3)
–
Niklas Ehrhardt
#506 Giti Tire Motorsport by WS Racing
8(1)
9(1)
(2)
–
Thomas Ehrhardt
#506 Giti Tire Motorsport by WS Racing
8(1)
9(1)
(2)
–
Janina Schall
#506 Giti Tire Motorsport by WS Racing
8(1)
9(1)
(2)
–
Robert Hinzer
#507 Giti Tire Motorsport by WS Racing
Ret
8(1)
(1)
–
Fabian Pirrone
#507 Giti Tire Motorsport by WS Racing
Ret
8(1)
(1)
–
Matthias Möller
#507 Giti Tire Motorsport by WS Racing
8(1)
(1)
–
Jan Ullrich
#507 Giti Tire Motorsport by WS Racing
Ret
–
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
NLS CUP2 [ edit ]
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Steve Jans
#148 Black Falcon Team 48 LOSCH
46
115
115
3 8
44
1
Tobias Müller
#148 Black Falcon Team 48 LOSCH
46
115
115
3 8
44
#103 Black Falcon
12(1)
5(4)
1
Noah Nagelsdiek
#148 Black Falcon Team 48 LOSCH
46
115
115
3 8
44
4
Ben Bünnagel
#122 Mühlner Motorsport
211
38
46
211
36
5
Daniel Blickle
#120 AVIA W&S Motorsport
115
Ret
211
46
32
5
David Jahn
#120 AVIA W&S Motorsport
115
Ret
211
46
32
5
Tim Scheerbarth
#120 AVIA W&S Motorsport
115
Ret
211
46
32
8
Christopher Brück
#121 KKrämer Racing
38
NC
72
115
25
8
Michele Di Martino
#121 KKrämer Racing
38
NC
72
115
25
10
Moritz Kranz
#124 Mühlner Motorsport
111
211
38
Ret
20
#122 Mühlner Motorsport
2(11)
3(8)
4(6)
2(11)
10
Peter Terting
#124 Mühlner Motorsport
111
211
38
Ret
20
12
Karsten Krämer
#112 KKrämer Racing
63
46
63
63
15
12
Fidel Leib Jun.
#112 KKrämer Racing
63
46
63
63
15
14
Mustafa Mehmet Kaya
#103 Black Falcon
121
54
54
54
13
14
Mike Stursberg
#103 Black Falcon
121
54
54
54
13
16
Robin Chrzanowski
#119 Clickversicherungs Team
72
72
81
72
7
16
Kersten Jodexnis
#119 Clickversicherungs Team
72
72
81
72
7
18
Benjamin Leuchter
#100 Max Kruse Racing
54
DNS
4
18
Nicholas Otto
#100 Max Kruse Racing
54
DNS
4
18
Mike Halder
#117 Halder Motorsport
81
63
4
18
Tobias Vazquez-Garcia
#123 Mühlner Motorsport
91
101
91
81
4
22
Stefan Kiefer
#131 Teichmann Racing
101
91
131
Ret
3
Ineligible for championship
–
Alex Brundle
#122 Mühlner Motorsport
2(11)
3(8)
(19)
–
Arne Hoffmeister
#122 Mühlner Motorsport
4(6)
2(11)
(17)
–
Gabriele Piana
#103 Black Falcon
5(4)
5(4)
(8)
–
Jan-Erik Slooten
#112 KKrämer Racing
6(3)
6(3)
(6)
–
Michelle Halder
#117 Halder Motorsport
8(1)
6(3)
(4)
–
Marcel Hoppe
#123 Mühlner Motorsport
9(1)
10(1)
9(1)
8(1)
(4)
–
Nick Salewsky
#119 Clickversicherungs Team
8(1)
7(2)
(3)
–
Tom Coronel
#127 Max Kruse Racing
8(1)
11(1)
9(1)
(3)
–
Tiago Monteiro
#127 Max Kruse Racing
8(1)
11(1)
9(1)
(3)
–
Jan Jaap van Roon
#127 Max Kruse Racing
8(1)
11(1)
9(1)
(3)
–
David Kiefer
#131 Teichmann Racing
10(1)
9(1)
13(1)
Ret
(3)
–
Marius Kiefer
#131 Teichmann Racing
10(1)
9(1)
13(1)
Ret
(3)
–
Luca Rettenbacher
#131 Teichmann Racing
10(1)
9(1)
13(1)
Ret
(3)
–
Peter Ludwig
#123 Mühlner Motorsport
9(1)
10(1)
(2)
–
Ralf-Peter Bonk
#106 pb-performance
12(1)
10(1)
(2)
–
Marco van Ramshorst
#106 pb-performance
12(1)
10(1)
(2)
–
Michael Rebhan
#123 Mühlner Motorsport
8(1)
(1)
–
Paul Meijer
#127 Max Kruse Racing
9(1)
(1)
–
Thomas Kiefer
#125 Huber Motorsport
10(1)
Ret
(1)
–
Hans Wehrmann
#125 Huber Motorsport
10(1)
Ret
(1)
–
Morris Schuring
#104 Black Falcon
DNS
Ret
–
–
Alexandru Vasilescu
#104 Black Falcon
DNS
Ret
–
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
NLS CUP3 [ edit ]
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Joshua Bednarski
#962 AVIA W&S Motorsport
211
115
26
1
Lucas Daugaard
#962 AVIA W&S Motorsport
211
115
26
1
Moritz Oberheim
#962 AVIA W&S Motorsport
211
115
26
4
Horst Baumann
#950 Schmickler Performance powered by Ravenol
38
211
19
5
Heiko Eichenberg
#959 SRS Team Sorg Rennsport
115
Ret
15
5
Fabio Grosse
#959 SRS Team Sorg Rennsport
115
Ret
15
5
Patrik Grütter
#959 SRS Team Sorg Rennsport
115
Ret
15
8
David Griessner
#930 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
46
38
14
8
Stefan Kruse
#930 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
46
38
14
8
Roland Froese
#930 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
46
38
14
11
Markus Nölken
#945 mcchip-dkr
54
63
7
12
Mads Gravsen
#949 SRS Team Sorg Rennsport
Ret
46
6
12
Harley Haughton
#949 SRS Team Sorg Rennsport
Ret
46
6
14
Oleksii Kikireshko
#969 SRS Team Sorg Rennsport
Ret
54
4
Ineligible for championship
–
Stefan Schmickler
#950 Schmickler Performance powered by Ravenol
3(8)
2(11)
(19)
–
Philipp Eis
#945 mcchip-dkr
5(4)
6(3)
(7)
–
Edoardo Bugane
#949 SRS Team Sorg Rennsport
Ret
4(6)
(6)
–
Alex Fielenbach
#969 SRS Team Sorg Rennsport
Ret
5(4)
(4)
–
Rüdiger Schicht
#969 SRS Team Sorg Rennsport
Ret
5(4)
(4)
–
Kohei Fukuda
#945 mcchip-dkr
5(4)
(4)
–
Kouichi Okumura
#945 mcchip-dkr
5(4)
(4)
–
Roberto di Folco
#956 Speedworxx Automotive
6(3)
(3)
–
Salman Owega
#956 Speedworxx Automotive
6(3)
(3)
–
Otto Klohs
#945 mcchip-dkr
6(3)
(3)
–
Antares Au
#979 Lionspeed GP
8(1)
7(2)
(3)
–
Mikaeel Pitamber
#979 Lionspeed GP
8(1)
7(2)
(3)
–
Thierry Vermeulen
#979 Lionspeed GP
8(1)
7(2)
(3)
–
Constantin Berz
#970 Schmickler Performance powered by Ravenol
7(2)
DNS
(2)
–
Marcus Berz
#970 Schmickler Performance powered by Ravenol
7(2)
DNS
(2)
–
Rolf Ludwig Becker
#960 Schmickler Performance powered by Ravenol
9(1)
8(1)
(2)
–
Jan Christopher Kortüm
#960 Schmickler Performance powered by Ravenol
9(1)
8(1)
(2)
–
Klaus Nielsen
#960 Schmickler Performance powered by Ravenol
9(1)
8(1)
(2)
–
Alex Koch
#953 Smyrlis Racing
Ret
9(1)
(1)
–
Niklas Koch
#953 Smyrlis Racing
Ret
9(1)
(1)
–
Anton Ruf
#953 Smyrlis Racing
Ret
9(1)
(1)
–
Francesco Merlini
#952 Smyrlis Racing
DNS
Ret
–
–
Christopher Rink
#952 Smyrlis Racing
DNS
Ret
–
–
Timo Moelig
#952 Smyrlis Racing
Ret
–
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Porsche Endurance Trophy Nürburgring CUP2 [ edit ]
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Steve Jans
#148 Black Falcon Team 48 LOSCH
4
1
1
3
70
1
Tobias Müller
#148 Black Falcon Team 48 LOSCH
4
1
1
3
70
#103 Black Falcon
12
5
1
Noah Nagelsdiek
#148 Black Falcon Team 48 LOSCH
4
1
1
3
70
2
Ben Bünnagel
#122 Mühlner Motorsport
2
3
4
2
62
3
Daniel Blickle
#120 AVIA W&S Motorsport
1
Ret
2
4
54
3
David Jahn
#120 AVIA W&S Motorsport
1
Ret
2
4
54
3
Tim Scheerbarth
#120 AVIA W&S Motorsport
1
Ret
2
4
54
4
Christopher Brück
#121 KKrämer Racing
3
NC
7
1
44
4
Michele Di Martino
#121 KKrämer Racing
3
NC
7
1
44
5
Karsten Krämer
#112 KKrämer Racing
6
4
6
6
43
5
Fidel Leib Jun.
#112 KKrämer Racing
6
4
6
6
43
6
Mustafa Mehmet Kaya
#103 Black Falcon
12
5
5
5
39
6
Mike Stursberg
#103 Black Falcon
12
5
5
5
39
7
Moritz Kranz
#124 Mühlner Motorsport
11
2
3
Ret
37
#122 Mühlner Motorsport
2
3
4
2
7
Peter Terting
#124 Mühlner Motorsport
11
2
3
Ret
37
8
Robin Chrzanowski
#119 Clickversicherungs Team
7
7
8
7
35
8
Kersten Jodexnis
#119 Clickversicherungs Team
7
7
8
7
35
9
Alex Brundle
#122 Mühlner Motorsport
2
3
32
10
Arne Hoffmeister
#122 Mühlner Motorsport
4
2
30
11
Tobias Vazquez-Garcia
#123 Mühlner Motorsport
9
10
9
8
28
11
Marcel Hoppe
#123 Mühlner Motorsport
9
10
9
8
28
12
Gabriele Piana
#103 Black Falcon
5
5
23
13
Tom Coronel
#127 Max Kruse Racing
8
11
9
21
13
Tiago Monteiro
#127 Max Kruse Racing
8
11
9
21
13
Jan Jaap van Roon
#127 Max Kruse Racing
8
11
9
21
14
Jan-Erik Slooten
#112 KKrämer Racing
6
6
20
15
Mike Halder
#117 Halder Motorsport
8
6
18
15
Michelle Halder
#117 Halder Motorsport
8
6
18
16
Nick Salewsky
#119 Clickversicherungs Team
8
7
17
17
Stefan Kiefer
#131 Teichmann Racing
10
9
13
Ret
17
17
David Kiefer
#131 Teichmann Racing
10
9
13
Ret
17
17
Marius Kiefer
#131 Teichmann Racing
10
9
13
Ret
17
17
Luca Rettenbacher
#131 Teichmann Racing
10
9
13
Ret
17
18
Peter Ludwig
#123 Mühlner Motorsport
9
10
13
19
Benjamin Leuchter
#100 Max Kruse Racing
5
DNS
11
19
Nicholas Otto
#100 Max Kruse Racing
5
DNS
11
20
Ralf-Peter Bonk
#106 pb-performance
12
10
11
20
Marco van Ramshorst
#106 pb-performance
12
10
11
21
Michael Rebhan
#123 Mühlner Motorsport
8
8
22
Paul Meijer
#127 Max Kruse Racing
9
7
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
BMW M240i Cup [ edit ]
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Toby Goodman
#650 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
115
115
30
1
Sven Markert
#650 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
115
115
30
1
Ranko Mijatovic
#650 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
115
115
30
4
Yannik Himmels
#651 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
211
211
22
4
Marvin Marino
#651 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
211
211
22
4
Nico Silva
#651 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
211
211
22
7
Klaus Faßbender
#652 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
38
Ret
8
8
Pierre Lemmerz
#674 Teichmann Racing
6(3) ‡
72
2 (5)
Ineligible for championship
–
Justin-Bruce Wichmann
#660 Smyrlis Racing
4(6)
3(8)
(14)
–
Chuang Yan
#660 Smyrlis Racing
4(6)
3(8)
(14)
–
Daniel Dörrschuck
#680 MSC Sinzig e.V. im ADAC
5(4)
4(6)
(10)
–
Timo Glock
#680 MSC Sinzig e.V. im ADAC
5(4)
4(6)
(10)
–
Jannik Reinhard
#680 MSC Sinzig e.V. im ADAC
5(4)
4(6)
(10)
–
Nick Deißler
#652 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
3(8)
Ret
(8)
–
Lars Harbeck
#652 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
3(8)
Ret
(8)
–
Jack Aitken
#660 Smyrlis Racing
3(8)
(8)
–
Michel Albers
#653 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
7(2)
5(4)
(6)
–
Benjamin Hites
#653 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
7(2)
5(4)
(6)
–
Marat Khayrov
#653 Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
7(2)
5(4)
(6)
–
David Schumacher
#674 Teichmann Racing
6(3)
7(2)
(5)
–
JayMo Härtling
#674 Teichmann Racing
6(3)
(3)
–
Alex Koch
#662 Smyrlis Racing
6(3)
(3)
–
Niklas Koch
#662 Smyrlis Racing
6(3)
(3)
–
Anton Ruf
#662 Smyrlis Racing
6(3)
(3)
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
‡: Result not counted for classification
BMW M2 CS Cup [ edit ]
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
1
Martin Kroll
#888 Hofor Racing by Bonk Motorsport
1(2)
2
Ineligible for championship
–
Michael Schrey
#888 Hofor Racing by Bonk Motorsport
1(2)
(2)
–
Max Partl
#888 Hofor Racing by Bonk Motorsport
1(2)
(2)
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
–
Oliver Kriese
#300 Ollis Garage
NC
DNS
–
–
Yannik Lachmayer
#300 Ollis Garage
NC
DNS
–
–
Michael Kroll
#604 Hofor-Racing
Ret
Ret
–
#605 Hofor-Racing
Ret
–
Thomas Mühlenz
#604 Hofor-Racing
Ret
Ret
–
#605 Hofor-Racing
Ret
–
Chantal Prinz
#604 Hofor-Racing
Ret
Ret
–
#605 Hofor-Racing
Ret
–
Alexander Prinz
#604 Hofor-Racing
Ret
Ret
–
#605 Hofor-Racing
Ret
Drivers
Team
NLS1
NLS2
24H-Q1
24H-Q2
NLS3
NLS4
NLS5
NLS6
Points
Teams classification [ edit ]
NLS Speed-Trophäe (Overall) [ edit ]
Displaying entries that has achieved top 20 finish and/or top 3 qualifying in at least 1 round.
References [ edit ]
External links [ edit ]