User:Станислав Раев

From Wikipedia, the free encyclopedia
Muramasa (勢州桑名住村正) from the Tokyo National Museum

Мурамаса ( Born 正 , роден преди 1501 г.), известен като Сенго Мурамаса ( 千 子 村 正 ), известен ковач който е основал училището „Мурамаса” и е живял по време на Период на Муромачи (от 14-ти до 16-ти век) в Кувана, Провинция Изе , Япония (текуща Kuwana, Mie).

Въпреки първоначалната си репутация с фини остриета, благоприятствани от Шогуна Токугава Иеясу и васалите му. „Катана” мечовете постепенно се превърнаха в символ на анти-Токугавско движение. Нещо повече, в eрудицията и популярната култура от 18-ти век, мечовете са считани като Йото ( „Проклета катана").

Работа[edit]

Стил[edit]

Подобно на уникалната му репутация, Мурамаса е известен с някои доста необичайни черти в работата си. Тези атрибути често се наричат с термини, предшествани от "Мурамаса".

  • Muramasa-ба (" 正 刃 ," подобен на Мурамаса край ") - първата особена характеристика на неговата честота е използването на вълнообразна форма хамон . Най- Амон на Muramasa е категоризиран като gunome- midare, което е, тя образува рандомизирани вълнообразни форми. По-специално, на Мурамаса gunome-midare има много дълги, плитки долини между група от gunome фигури. По-нататък, предната и задната част често съвпадат добре.
  • Мурамаса-нагаго (но 正 中心, "подобно на Мурамаса") - Друга лесно разпознаваема характеристика, която ще видите на мечовете на Мурамаса, е формата на „рибен-корем“ на тагаго. Хаяши Шигехиде (重 秀) през 19 век често симулираха този стил.


Известни Творби[edit]

Въпреки че училището на Мурамаса е изключително известно в популярната култура, нито един от техните мечове не е определен като Национално съкровище или Важни културни ценности .

Myōhō Muramasa ( 村 正, Мурамаса от Високата Дхарма ”) е единственият меч, официално определен като Важно произведение. Uchigatana, с дължина 66.4cм, кривина 1.5cм, ширина на дъното 2.8cм, shinogi-zukuri, iori-mune, и chu-kissaki nobi (Вижте също Речник на японските мечове ). Предната страна съдържа знака на Мурамаса и знак за мантра myōhō renge kyō (妙法蓮華経) (мантра от Namu Myōhenge Renge Kyō или Лотос сутра на Ничиренски будизъм). Задната страна съдържа знак за година 正 十年 葵 酉 十月 十三(13-ти ден от 10-ия месец на Eishō 10, т.е. 10 ноември 1513 г.). Много е вероятно датата да е избрана заради първосвещеника Nichiren умрял на 13-ия ден от 10-ия месец на коан (1282). И двете страни съдържат красиви гравюри на Курикара (митологичен меч на Фуд Май- by, овластен от горящ дракон). Стилът на гравюрите е подобен на този на майстора на мечовете Хейандж Нагайоши, така че някои учени предполагат, че Мурамаса е учил при Нагайоши. Той също е сребристо-дамаскиран с знаците „Набешин” ( 鍋 信 ), което предполага, че мечът някога е бил притежаван от Набешима Кацушиге (1580-1657), първият даймио лорд на Домейн на Сага. По-късно този меч бе даден на сина на Кацушиге Набешима Мотошиге, първият господар на Ogi Domain и е наследена от неговите наследници.


Учениците на Мурамаса също са създавали отлични оръжия. Фудживара Масазане, ученик на Мурамаса, изковал „Tonbokiri”, един от „Трите големи копия на Япония”. Масазане също изковава меча на име „Inoshishi –giri” ( 切 ,”Убиец на глигани") чието име идва от легендата „Сакаи Тадацугу” убил дива свиня с този меч, придружавайки Йеясу в лов.


В историята[edit]

Произход[edit]

Точният произход на училището Мурамаса е неизвестен. Най-старият съществуващ меч, снабден с обозначение на името Мурамаса и знак за дата, показва годината Bunki 1 (1501). Учените обаче твърдят, че няколко меча, подписани с Мурамаса (но без годишни знаци), са малко по-стари от 1501 в светлината на техните стилове. Смята се, че училището на Мурамаса обхваща най-малко три поколения. Едва ли е ясно кога училището е изчезнало, но някои мечове на Мурамаса съдържат знака за годината Kanbun (1661-1673).

Истории в края на Muromachi период (началото на 16-ти век-1573) заявява, че Мурамаса е бил ученик на Масамуне (около 1300), най-великият ковач в историята на Япония, и Семейство Hon'ami. Учените от периода Азучи — Момояма (1573–1600) до съвременните дни, обаче са намалили връзката на Масамуне и Мурамаса като фантазия, защото всички съществуващи мечoве на Мурамаса са били твърде нови, за да подкрепят тази теория. Друга теория твърди, че Мурамаса бил ученик на Хейан Нагайоши, виден ковач в Киото , известен с правене на копия и гравюри. Училището на Масашиге ( 正 重 ), забележителен клон на училището на Мурамаса, регистрирал Масашиге, който умрял през 1456 г., така че Мурамаса бил активен преди 1456 г., ако вярваме на описанието.

Sengo ( 千 子 ), епитетът на Мурамаса, също е покрит с митове. Общата вяра твърди, че Мурамаса e бил роден на място, наречено Сенго, но в действителност няма такова място край Кувана. Друга популярна легенда казва, че майката на Мурамаса обичала бодхисатва Senju Kannon и по този начин той се нарича Сенго, съкратена форма на Senju no ko ( Of の 子, „син на Senju“).

Канзан Сато твърди, че началната година на Мурамаса била през периодите Entoku и Мейо (1489-1501), това на Muramasa II Tenbun (1532-1539) и тази на Мурамаса III Tenshō (1573-1591). От друга страна, Suiken Fukunaga счита флоруита на Muramasa I бил около периода на Сохо (1428-1429) и мечът 1501 е подправен от Мурамаса III.


Връзка с династията на Токугава[edit]

Поради изключителната си острота, мечовете на Мурамаса са били предпочитани особено от самураите на Микава (водена от Токугава Иеясу, основателят на Шогунат Токугава и предците му). Естествено, когато се случи нещастие в клана на Токугава, то често е свързано с Мурамаса, определено не защото са „прокълнати”, а просто защото повечето самураи на Микава са използвали тези мечове. Мацудайра Киеясу , дядото на Йеясу, е погрешно убит от собствения си васал Абе Масатойо с меч от мурамаса. Бащата на Йеясу, Мацудайра Хиротада също беше намушкан с Мурамаса меч от Ивамацу Хачия, който загубил ума си от прекомерното пиене. Когато първият син на Йеясу Мацудайра Нобуясу е бил принуден да се самоубие ( сепуку ), да бъде обезглавен (kaishakunin) Amagata Michitsuna използва Muramasa.

Въпреки тези нещастни инциденти, Токугава Иеясу и неговото поколение като че ли високо оценявали оръжията на Мурамаса. Самият Йеясу притежаваше два меча, изковани от Мурамаса и ги оставя на семейството си; към 2013 г. Семейство Овари-Токугава все още държи една от двете като наследствена вещ. Honda Tadakatsu , един от Четиримата най-велики генерали под Иеясу , притежавал Тонбогири, легендарно копие изковано от Фудживара Мазазане, който учи в училището на Мурамаса. Sakai Tadatsugu , друг от четирите, притежавал Inoshishi-giri, меч, изкован от Масазане.

По-късно поколения в шогуната постепенно започнаха да мислят за Мурамаса като за оръжия на греховници. Арай Хакусеки , чиновникът учен-бюрократ на шогуната, споделя "Мурамаса се свързва с не малко зловещи инциденти." Дори Токугава Джики (1849), официалната книга за историята, публикувана от шогуната, цитирайки Кашивазаки Моногатари ( 柏 崎 物語 , 1787), която разказва легендата, че Иеясу е смятал Мурамаса за прокълнати оръжия и ги е забранил в семейството си, въпреки че това е очевидно измислена история, имаща отношение към наследството на семейство Овари-Токугава.

В Bakumatsu през периода (1853–1868 г.), Мурамаса по някакъв начин се счита за проклятие, носител на шогуната, и по този начин шиши (активисти на анти-Токугава) са искали да придобият мечовете Мурамаса. Въпреки че училището на Мурамаса няма възвишен или престижен статут, който да се използва от императорското семейство в обикновени времена, на Мурамаса се полагало Принц Арисугава Тарухито , главнокомандващ на имперската армия срещу шогуната на Токугава по време на Война на Бошин (1868-1869). За да се задоволят нарастващите нужди, често се правят фалшификации на мечовете Мурамаса.

Културно значение[edit]

A Tale of Sano Jirōzaemon, Tsukioka Yoshitoshi, 1886. People rumored that Jirōzaemon murdered his lover with a cursed sword. The kabuki drama Kago-tsurube Sato-no-Eizame (1888) claimed that his sword was forged by Muramasa.

В популярната култура, мечовете на Мурамаса често са изобразявани като прокляни мечове с демонични сили. Оскар Рати и Адел Уестбрук твърдят, че Мурамаса е бил най-умелият ковач, но насилствено и с неуравновесен ум, граничещ с лудост, който е преминавал в остриетата му. Извършващи убийства или самоубийства. " Също така е било казано, че веднъж извадено, острието на мурамаса то трябва да вкуси кръв, преди да може да бъде върнато обратно в ножницата, дори до такава степен, че принуждава собственика си да се самоубие. Затова се смята за прокълнато демонично острие, което предизвиква жажда за кръв в онези, които го ползват.

Тези стереотипни образи датират от „кабуки” драми през 18-19-ти век като например Katakiuchi Tenga Jaya Mura (敵討天下茶屋聚) (1781), Хачиман Мацури Йомиа не Нигивай (1860), Konoma не Hoshi Хаконе no Shikabue ( 箱根 鹿 笛 ) (1880) и Каго-цурубе Сато-но-Еизаме (1888).

Когато Мацудайра Геки полудял зареди „властовият тормоз”от началниците си и ги убил Edo Ca stle 6-та година на Bunsei (1823), жителите на града говорели, че Геки е използвал Мурамаса, въпреки че всъщност мечът нямаше никакъв знак и нямаше доказателства в подкрепа на слуховете. Този инцидент показва колко голямо е влиянието на драмите в кабуки върху обикновените хора.