From Wikipedia, the free encyclopedia
20th season of the Liga EBA
The 2013–14 Liga EBA season was the 20th edition of the Liga EBA . This is the fourth division of Spanish basketball. Four teams will be promoted to LEB Plata . The regular season started in October 2013 and finished in March 2014. Promotion playoffs to LEB Plata were in April 2014.
Regular season [ edit ]
Teams were divided in five groups by geographical criteria. Groups A and E were also divided in two:
Final play-off [ edit ]
The three best teams of each group and the fourth of Group A (champion of the previous season) played the promotion playoffs. From these 16 teams, only four promoted to LEB Plata . The winner of each group could organize a group stage.
The final promotion playoffs were played round-robin format in groups of four teams where the first qualified of each group promoted to LEB Plata.
League table [ edit ]
Group A [ edit ]
Sub-group A-A [ edit ]
Pos
Team
Pld
W
L
PF
PA
PD
Pts
1
Universidad de Valladolid
22
18
4
1640
1375
+265
40
2
Easo
22
16
6
1471
1273
+198
38
3
CB Santurtzi SK
22
14
8
1477
1368
+109
36
4
Pas Piélagos
22
13
9
1701
1617
+84
35
5
Megacalzado Ardoi
22
13
9
1538
1494
+44
35
6
Estela
22
10
12
1406
1463
−57
32
7
UPV/EHU Campus de Álava
22
10
12
1451
1523
−72
32
8
Miguel Antonio Robleda
22
9
13
1519
1542
−23
31
9
Fundación Baloncesto Valladolid
22
8
14
1440
1483
−43
30
10
Centro de Estudios Mikeldi
22
7
15
1435
1579
−144
29
11
Askartza Claret
22
7
15
1405
1600
−195
29
12
Ferrer Sport Center Santa María
22
7
15
1484
1650
−166
29
Sub-group A-B [ edit ]
Pos
Team
Pld
W
L
PF
PA
PD
Pts
1
Agustinos Eras E. Leclerc
22
18
4
1527
1352
+175
40
2
Grupo INEC Queso Zamorano
22
17
5
1671
1383
+288
39
3
CB Chantada Galicia Vento
22
16
6
1566
1484
+82
38
4
Estudiantes Lugo Leyma Natura
22
15
7
1657
1515
+142
37
5
Aquimisa Laboratorios CB Tormes
22
13
9
1590
1407
+183
35
6
Baloncesto Narón
22
13
9
1620
1604
+16
35
7
Marca de Garantía Chorizo Zamorano
22
9
13
1408
1544
−136
31
8
Santo Domingo Betanzos
22
9
13
1619
1703
−84
31
9
La Sidrería Ferrol CB
22
7
15
1473
1633
−160
29
10
ULE Puertalia
22
6
16
1585
1753
−168
28
11
Instituto Rosalía de Castro
22
5
17
1540
1630
−90
27
12
Ourense Capital Termal
22
4
18
1320
1568
−248
26
Group A final standings [ edit ]
Pos
Team
19
Centro de Estudios Mikeldi
20
ULE Puertalia
21
Askartza Claret
22
Instituto Rosalía de Castro
23
Ferrer Sport Center Santa María
24
Ourense Capital Termal
Group B [ edit ]
Group C [ edit ]
Pos
Team
Pld
W
L
PF
PA
PD
Pts
Qualification or relegation
1
Sabadell Sant Nicolau
20
16
4
1501
1321
+180
36
Promotion playoffs
2
Aracena AEC Collblanc
20
14
6
1450
1404
+46
34
3
CB Tarragona
20
14
6
1605
1332
+273
34
4
CB Quart Piscines Sant Feliu
20
12
8
1503
1396
+107
32
5
CB L'Hospitalet
20
11
9
1473
1379
+94
31
6
CB Santfeliuenc
20
9
11
1383
1517
−134
29
7
CB Cornellà
20
9
11
1459
1508
−49
29
8
El Olivar
20
8
12
1438
1512
−74
28
9
Flor de Vimbodi Pardinyes Lleida
20
7
13
1447
1613
−166
27
10
Montgat
20
5
15
1476
1532
−56
25
11
Sabadell Bàsquet
20
5
15
1355
1576
−221
25
Relegation to 1ª División
Group D [ edit ]
Pos
Team
Pld
W
L
PF
PA
PD
Pts
Qualification or relegation
1
Aceitunas Fragata Morón
22
18
4
1709
1472
+237
40
Promotion playoffs
2
Plasencia Extremadura
22
17
5
1647
1556
+91
39
3
CAM Enrique Soler
22
17
5
1823
1569
+254
39
4
Covirán Granada
22
16
6
1680
1568
+112
38
5
Unicaja B
22
13
9
1598
1536
+62
35
6
Por Huelva
22
11
11
1656
1616
+40
33
7
Bball Córdoba
22
10
12
1716
1683
+33
32
8
CB Novaschool
22
10
12
1548
1660
−112
32
9
Cajasol B
22
8
14
1584
1664
−80
30
10
Montajes Rueda Andújar
22
5
17
1478
1644
−166
27
11
DKV San Fernando
22
4
18
1479
1636
−157
26
Relegation to 1ª División
12
GBP Badajoz
22
3
19
1450
1764
−314
25
Group E [ edit ]
Key to colors
Qualify to the Qualification league
Qualify to the Relegation league
Sub-group E-A [ edit ]
Pos
Team
Pld
W
L
PF
PA
PD
Pts
1
Units pel Bàsquet Gandia
18
16
2
1479
1265
+214
34
2
CB Jovens Almàssera
18
12
6
1341
1233
+108
30
3
Valencia BC B
18
10
8
1362
1310
+52
28
4
Servigroup Benidorm
18
10
8
1266
1254
+12
28
5
UCAM Murcia B
18
10
8
1322
1171
+151
28
6
CB Alginet
18
9
9
1284
1264
+20
27
7
Power Electronics Paterna
18
8
10
1304
1336
−32
26
8
UPTC Basket Cartagena
18
8
10
1325
1375
−50
26
9
CB Begastri
18
4
14
1249
1469
−220
22
10
Construcciones Iniesta UB Archena
18
3
15
1168
1423
−255
21
Sub-group E-B [ edit ]
Pos
Team
Pld
W
L
PF
PA
PD
Pts
1
Opentach Bàsquet Pla
2
2
0
153
141
+12
4
2
CB Andraitx Giwine
2
0
2
141
153
−12
2
Qualification group [ edit ]
Pos
Team
Pld
W
L
PF
PA
PD
Pts
1
Opentach Bàsquet Pla
10
8
2
831
706
+125
18
2
Units pel Bàsquet Gandia
10
7
3
806
806
0
17
3
Valencia BC B
10
5
5
827
784
+43
15
4
CB Andraitx Giwine
10
5
5
757
744
+13
15
5
CB Jovens Almàssera
10
3
7
729
777
−48
13
6
Servigroup Benidorm
10
2
8
680
813
−133
12
Relegation group [ edit ]
Pos
Team
Pld
W
L
PF
PA
PD
Pts
1
UCAM Murcia B
20
13
7
1501
1328
+173
33
2
Power Electronics Paterna
20
12
8
1547
1525
+22
32
3
UPTC Basket Cartagena
20
11
9
1537
1468
+69
31
4
CB Begastri
20
10
10
1499
1602
−103
30
5
CB Alginet
20
9
11
1427
1377
+50
29
6
Construcciones Iniesta UB Archena
20
5
15
1382
1593
−211
25
Promotion playoffs [ edit ]
The 16 qualified teams will be divided in four groups of four teams. The first qualified teams will host the groups, played with a round-robin format. They will be played from 24 to 26 May 2014.
The winner of each group will promote to LEB Plata .
Seed
Team
P
W
L
PF
PA
1
C2
Aracena AEC Collblanc
3
3
0
233
184
2
B1
Real Club Náutico Tenerife
3
2
1
220
202
3
E2
Units pel Bàsquet Gandia
3
1
2
189
208
4
A4
Easo
3
0
3
167
215
Final standings [ edit ]
Pos
Team
1
Universidad de Valladolid
2
Sabadell Sant Nicolau
3
Opentach Bàsquet Pla
4
Aracena-AEC Collblanc
External links [ edit ]
Domestic leagues Domestic cups European competitions Related to national teams
Women's basketball