User:AzazeltiT (Titlezaza)/sandbox/AsiaGT01
Asia's Got Talent Fantasy (season 1)[edit]
Series overview[edit]
Of the participants who auditioned for this season, 50 secured a place in the live quarter-finals, with 10 quarter-finalists in each one - amongst these included: acrobatic dance group Crazy Hoppers, spiral pole dancer Kristel de Catalina, pole dancer Sasha Alisha, singer Tabitha King, and hoop aerialist Zhu Qiaoyan, who had each received a golden buzzer from the main judges and host. Around 27 quarter-finalists advanced to and were split between the 3 semi-finals with 13 semi-finalists securing a place in the finals. The following below lists the results of each participant's overall performance in this season:
- Winner | Runner-up | Third place | Finalist | Semi-finalist
- Quarter-finalist | Wildcard Semi-finalist | Wildcard Finalist
- Golden Buzzer | Guest's Choice
Participant | Genre | Act | From | Quarter-final | Semi-final | Result |
---|
Quarter-finals summary[edit]
- Buzzed Out | Judges' Choice | Guest's Pick
- Won Guest's Pick | Advanced to Semi-finals by Public Vote
- Won Online Instant Save | Won Judges' Vote | Lost Judges' Vote
Quarter-final 1[edit]
Quarter-finalist | Order | Act | Buzzes and Judges' votes | Public Place |
Result | Performance | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nonthithep | Nuengruethai | Teerapat | Arisa | Sama | ||||||
Bardilleranz | 1 | Pull-up Bar Exhibition Group | 3rd | Advanced (Won Public Vote) | Link | |||||
Ehsan & Khashayar | 2 | Singing Duo | 7th | Eliminated | Link | |||||
The Univoice Choir | 3 | Acapella Group | 9th | Eliminated | Link | |||||
B. Mönkhbayar | 4 | Opera Singer | 5th | Eliminated (Lost Public Vote) | Link | |||||
Nocturnal Dance Company | 5 | Hip-hop Dance Group | - | Advanced (Won Guest's Choice) | Link | |||||
Yaashwin Sarawanan | 6 | Human Calculator | 2nd | Advanced | Link | |||||
Ping Lumprapleng | 7 | Mime Dancer | 6th | Eliminated | Link | |||||
Kristel de Catalina | 8 | Spiral Pole Dancer | 1st | Advanced | Link | |||||
BSM BMX | 9 | Cycling Stunt | 8th | Eliminated | Link | |||||
Emanne Beasha | 10 | Opera Singer | 4th | Advanced (Won Instant Save) | Link |
Quarter-final 2[edit]
Quarter-finalist | Order | Act | Buzzes and Judges' votes | Public Place |
Result | Performance | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nonthithep | Nuengruethai | Kaeota | Arisa | Sama | ||||||
Tomiris Bekmurzina | 1 | Singer | 3rd | Advanced (Won Instant Save) | Link | |||||
D. Berdibek | 2 | Singer/Pianist | 8th | Eliminated | Link | |||||
Digital Ramod with Cool Steps | 3 | Dance Group | 4th | Eliminated (Lost Judges' Vote) | Link | |||||
Azizdzon Sajfulloev | 4 | Animal Sound Mimicking | 6th | Eliminated | Link | |||||
Sasha Alisha | 5 | Pole Dancer | - | Advanced (Won Guest's Choice) | Link | |||||
Fabulous Sisters | 6 | Comtemporary Dance Group | 2nd | Advanced | Link | |||||
Illuminated Show | 7 | LED Dance Group | 1st | Advanced | Link | |||||
Keo Pow | 8 | Danger Act | 7th | Eliminated | Link | |||||
A. Baasandorj | 9 | Singer | 9th | Eliminated | Link | |||||
Sumit Sadawarti | 10 | Singer/Keyboardist | 5th | Advanced (Won Judges' Vote) | Link |
Quarter-final 3[edit]
Quarter-finalist | Order | Act | Buzzes and Judges' votes | Public Place |
Result | Performance | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nonthithep | Nuengruethai | Natthawut | Arisa | Sama | ||||||
Chen Qingze | 1 | Popping Dancer | 5th | Advanced (Won Judges' Vote) | Link | |||||
Bodybuilding Federation Team | 2 | Bodybuilding Act | 9th | Eliminated | Link | |||||
Team 90 Degrees | 3 | Motorcycling Stunt | 6th | Eliminated | Link | |||||
Pallu Girls 1 | 4 | Dance Trio | 4th | Eliminated (Lost Judges' Vote) | Link | |||||
Mittraphap Kaneng | 5 | Aerialists Duo | - | Advanced (Won Guest's Choice) | Link | |||||
Feng Yi | 6 | Lion Dance Group | 8th | Eliminated | Link | |||||
Crazy Hoppers | 7 | Acrobatics Dance Group | 1st | Advanced | Link | |||||
Farukh Khasanzoda | 8 | Singer | 3rd | Advanced (Won Instant Save) | Link | |||||
J&K Voices | 9 | Singing Duo | 7th | Eliminated | Link | |||||
The Sacred Riana | 10 | Spooky Magician | 2nd | Advanced | Link |
- ^1 Pallu Girls were later brought back as the public's wildcard act for the Semi-finals.
Quarter-final 4[edit]
Quarter-finalist | Order | Act | Buzzes and Judges' votes | Public Place |
Result | Performance | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nonthithep | Nuengruethai | Yoknapha | Arisa | Sama | ||||||
218 Dance Crew | 1 | LED Dance Group | 2nd | Advanced | Link | |||||
Asıl Aje | 2 | Dance Group | 9th | Eliminated | Link | |||||
Hua Jia Ban | 3 | Stunt Racing Group | 4th | Advanced (Won Instant Save) | Link | |||||
Aung Sett | 4 | Dancer | 8th | Eliminated | Link | |||||
Tabitha King | 5 | Singer | 1st | Advanced | Link | |||||
Takumi Takahashi | 6 | Close-up Magician | - | Advanced (Won Guest's Choice) | Link | |||||
Wang Biyun | 7 | Dancer | 6th | Eliminated | Link | |||||
Simone Al Ani | 8 | Juggler | 3rd | Advanced (Won Public Vote) | Link | |||||
Linda | 9 | Belly Dancer | 7th | Eliminated | Link | |||||
Yasamin 2 | 10 | Guitarist | 5th | Eliminated (Lost Public Vote) | Link |
- ^2 Yasamin was later brought back as the judges' wildcard act for the Semi-finals.
Quarter-final 5[edit]
Quarter-finalist | Order | Act | Buzzes and Judges' votes | Public Place |
Result | Performance | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nonthithep | Nuengruethai | Kittisak | Arisa | Sama | ||||||
Win San Aung | 1 | Singer/Keyboardist | 8th | Eliminated | Link | |||||
Hisham Al Ruzaiqi | 2 | Installation Artist | 9th | Eliminated | Link | |||||
Johnny Villanueva | 3 | Pole Dancer | 2nd | Advanced | Link | |||||
Ekklesia | 4 | Operatic Pop Trio | 7th | Eliminated | Link | |||||
Zhu Qiaoyan | 5 | Hoop Aerialist | 1st | Advanced | Link | |||||
We Are BMX | 6 | Cycling Stunt Group | 5th | Advanced (Won Judges' Vote) | Link | |||||
Elaman Mukhamedzhanov | 7 | Singer | 6th | Eliminated | Link | |||||
Han Suining | 8 | Balancing Act | - | Advanced (Won Guest's Choice) | Link | |||||
Rayka | 9 | Dancer | 4th | Eliminated (Lost Judges' Vote) | Link | |||||
Julius Obrero & Rhea Marquez | 10 | Wheelchair Dancing Act | 3rd | Advanced (Won Instant Save) | Link |
Semi-finals summary[edit]
- Buzzed Out | Judges' Choice | Advanced to Semi-finals by Public Vote
- Won Online Instant Save | Won Judges' Vote | Lost Judges' Vote
Semi-final 1[edit]
Quarter-finalist | Order | Act | Buzzes and Judges' votes | Public Place |
Result | Performance | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nonthithep | Nuengruethai | Arisa | Sama | ||||||
Chen Qingze | 1 | Popping Dancer | 5th | Eliminated (Lost Public Vote) | Link | ||||
Sasha Alisha | 2 | Pole Dancer | 2nd | Advanced | Link | ||||
Illuminated Show | 3 | LED Dance Group | 7th | Eliminated | Link | ||||
Tomiris Bekmurzina | 4 | Singer | 4th | Advanced (Won Public Vote) | Link | ||||
Crazy Hoppers | 5 | Acrobatics Dance Group | 1st | Advanced | Link | ||||
Nocturnal Dance Company | 6 | Hip-hop Dance Group | 3rd | Advanced (Won Instant Save) | Link | ||||
Han Suining | 7 | Balancing Act | 6th | Eliminated | Link | ||||
We Are BMX | 8 | Cycling Stunt Group | 9th | Eliminated | Link | ||||
Farukh Khasanzoda | 9 | Singer | 8th | Eliminated | Link |